Wpisz kod promocyjny:

     akceptacja kupona kupon pomoc

To view this content please download the latest flash player from Adobe.com.

Wu-Tang Clan: 20 lat po wstrząsie

piątek, 09-08-2013

Jesienią miną dwie dekady od premiery kultowego albumu Wu-Tang Clanu "Enter the Wu-Tang (36 Chambers)", jednej z najważniejszych płyt w historii hip-hopu.

,


Grupa z tej okazji wyruszyła w wielką trasę, która obejmie też krakowski festiwal Coke Live Music. Po nim ma być nowy album.

1993 rok wielu dziennikarzy i fanów uważa za jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy, w dziejach gatunku. Nie da się, nawet na palcach obu rąk, zliczyć wszystkich płyt, które na dobre zapisały się w historii, do dziś wzbudzając ogrom sympatii oraz szacunku. Żeby wymienić tylko pierwsze z brzegu: "Midnight Marauders" A Tribe Called Quest, "Doggystyle" Snoop Doggy Dogga, "Buhloone Mind State" De La Soul, "Return of the Boom Bap" KRS-One'a, "Enta da Stage" formacji Black Moon, "93 'Til Infinity" Souls of Mischief, "Black Sunday" Cypress Hilla czy "Till Death Do Us Part" Geto Boysów.

Wydaje się jednak, że żaden z tych albumów nie wpisał się do annałów popkultury i muzyki XX wieku jak mający swoją premierę 8 listopada 1993 roku "Enter the Wu-Tang (36 Chambers)" liczącej sobie wówczas dziewięciu muzyków, nowojorskiej formacji Wu-Tang Clan. Chociaż płyta dotarła najwyżej do raptem 41. pozycji Billboardu, a żaden z singli nie przebił się do pierwszej pięćdziesiątki najpopularniejszych kawałków za Oceanem, to z miesiąca na miesiąca magia tego wydawnictwa, jego znaczenie dla hip-hopu, rosło w siłę. Wu-Tang Clan stał się najpopularniejszym nowojorskim zespołem, a oryginalna klasztorno-gangsterska (klasztor Shaolin, zarabianie kasy na ulicach Wielkiego Jabłka, transport narkotyków z Kolumbii i kodeks honorowy jak w "Ojcu chrzestnym") otoczka wokół formacji wzbudzała ciekawość pod każdą szerokością geograficzną.

Więcej na www.t-mobile-music.pl