Wpisz kod promocyjny:

     akceptacja kupona kupon pomoc

To view this content please download the latest flash player from Adobe.com.

40 lat „Bohemian Rhapsody”!

piątek, 30-10-2015

24 sierpnia 1975 roku zespół Queen nagrał jeden z najważniejszych utworów w historii muzyki - „Bohemian Rhapsody”.

,

Utwór pochodzi z albumu „A Night at the Opera” z 1975 roku i uznawany jest za przełomowy moment w karierze zespołu Queen. Utrzymany jest w stylu rock opery, charakteryzuje się nowatorską i niespotykaną formą muzyczną, łącząc w sobie trzy całkowicie różniące się fragmenty: a capella, ballady operowej oraz elementów hard rocka.

Cały utwór to wyłącznie pomysł Freddiego Mercury'ego. Piosenkę Mercury napisał w swoim mieszkaniu przy Holland Road w Kensington, a pomysły zapisywał na wielu małych kartkach. Nagrania singla trwały trzy tygodnie, a członkowie zespołu - Brian May, Mercury i Roger Taylor śpiewali swoje partie wokalne przez kilka dni po 12 godzin dziennie, uzyskując 200 osobnych ścieżek. „Bohemian Rhapsody” po ukończeniu produkcji był najdroższym i jednym z najbardziej złożonych utworów w historii muzyki popularnej.

Nie obyło się także bez problemów. Kiedy w 1975 roku Mercury chciał wydać singel, wytwórnia płytowa sugerowała, że utwór trwający 5 minut i 55 sekund jest zbyt długi, by móc zostać hitem. Stało się jednak inaczej. „Bohemian Rhapsody” bardzo szybko został numerem 1 w Wielkiej Brytanii.

Singiel prawdopodobnie nie zyskałoby takiej popularności, gdyby nie nagrano wyjątkowego teledysku, który stał się przełomowym w historii klipów muzycznych. Po wydaniu utworu Queen wytwórnie zaczęły regularnie promować piosenki w ten sposób. Video do kawałka powstało w zaledwie 4 godziny i kosztowało 4500 funtów. Rozpoczyna się od takiego samego ujęcia, jakie znalazło się na okładce albumu „Queen II” zainspirowanego zdjęciem aktorki Marlene Dietrich.

Singiel przez lata otrzymał wiele nagród, w 2002 zajął 1 miejsce w głosowaniu na najlepszy brytyjski singel i 10. w głosowaniu BBC World Service na ulubioną piosenkę na świecie. W 2004 roku dostał wyróżnienie Grammy Hall of Fame Award. Był również coverowany przez wielu artystów takich jak Pink, Kanye West, Robbie Williams, Elton John, Axl Rose czy The Muppets.

20 kwietnia 1992 roku „Bohemian Rhapsody” zabrzmiało na koncercie poświęconym zmarłemu Freddiemu Mercury'emu na stadionie Wembley w Londynie. Utwór wspólnie zagrali pozostali muzycy Queen, Elton John i Axl Rose. W tym samym roku znalazł się też na ścieżce dźwiękowej do filmu „Świat Wayne’a” z Mikiem Myersem i Dana Carveyem w rolach głównych.

Universal Music Polska