Wpisz kod promocyjny:

     akceptacja kupona kupon pomoc

To view this content please download the latest flash player from Adobe.com.

Ten pierwszy Marii Niklińskiej

piątek, 24-05-2019

Maria Niklińska powraca z piosenką promującą film “Łukasiewicz - nafciarz romantyk”, w którym tytułową rolę zagrał Mariusz Bonaszewski.

,

Nowa piosenka Marii Niklińskiej "Ten Pierwszy" została napisana specjalnie do filmu Macieja Wójcika "Łukasiewicz nafciarz romantyk" z Mariuszem Bonaszewskim w tytułowej roli. "Ten Pierwszy" Niklińska (aktorka, autorka tekstow i kompozytorka) napisała razem z Kamilem Rohmem, kompozytorem muzyki do filmu o “Łukasiewiczu”.

- To utwór o odkrywaniu nas samych i swojego potencjału, o tym kim jestesmy w środku, mocy sprawczej i marzeniach. Jestem szcześliwa, że przypominamy takie postaci jak Łukasiewicz. Twórcze i które mogą być inspirujące również dla współczesnych młodych ludzi, a dotychczas zapomniane. Chciałam, by tekst dotykał nie tyle biografii Łukasiewicza, bo o tym opowiada sam film, ale by słowa nawiązywały do jego misji życiowej i przesłania, o którym sam mówił. O mocy i o odwadze, która jest w nas. Lukasiewicza cechowała szlachetność, ale i bezkompromisowość. Walczył z konwenansami, strachem i uprzedzeniami. W swoich wizjach i marzeniach wyprzedzał ówczesny świat. Można powiedzieć, że wskazywał drogę. - opowiada Niklińska.

Ignacy Łukasiewicz to polski farmaceuta i przedsiębiorca, odkrywca ropy naftowej, pionier przemysłu naftowego, chemik i fizyk, a także rewolucjonista i działacz niepodległosciowy. Scenariusz filmu powstał w oparciu o pierwszy wywiad, jaki przeprowadził z Ignacym Łukasiewiczem krakowski dziennikarz Feliks Jan Szczęsny-Morawski. Do dzisiaj zachował się tylko jeden egzemplarz książki z zapisem tej rozmowy pt "Światek Boży i życie na nim".